Donanım Yazılım

Yazılım Nedir Türleri ve Çeşitleri Nelerdir Kısaca ?

Bu yazımda yazılım nedir ve çeşitleri nelerdir konuları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Yazılım nedir kavramını kısaca anlatıp yazılımla ilgili tüm ayrıntıları tek tek açıklamak istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Yazılım Nedir ( Ne İşe Yarar ) Kısaca ?

İster bilgisayar olsun ister de akıllı bir telefon bu cihazların donanımlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan ve bu cihazlarda ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamalara yazılım denilmektedir. Gelen olarak bilgisayarın içerisindeki tüm dosyalar da diyebiliriz. Yazılımları sadece bilgisayar ve cep telefonu ile sınırlamak doğru bir açıklama olmayacaktır. Genel olarak bir çok elektronik cihazda yazılımlar bulunmaktadır.

Bir çok elektronik cihazın donanım özelliklerinin düzgün çalışması bu yazılımlara bağlıdır. Bu noktada donanım nedir ve çeşitleri nelerdir sorusu aklınıza takılıyorsa, bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/donanim-birimleri-nedir-ve-bilesenleri-nelerdir/[/box]

Yazılım Çeşitleri Nelerdir ?

Yazılım çeşitlerini üç ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar ;

 1. İşletim sistemleri yazılımları ( sistem yazılımları )
 2. Uygulamalar yazılımları
 3. Programlama yazılımları

1- İşletim Sistemi Yazılımları ( Sistem Yazılımları )

Bir cihazın olmazsa olmaz en temel yazılımı işletim sistemidir. İşletim sistemi olmadan donanım birimleri bir anlam ifade etmez. En temel yazılım işletim sistemi diyebiliriz. Bilgisayar ve akıllı cihazlarda farklı işletim sistemleri tercih edilmektedir. Bir kaç örnek verecek olursak.

 • Windows 10
 • Pardus ( Milli işletim sistemimiz )
 • Mac-Os
 • Android
 • İos
uygulama-yazılım-örnekleri-10-tane-nedir-bu
uygulama-yazılım-örnekleri-10-tane-nedir-bu

2- Uygulama Yazılımları

İşletim sistemi kurduktan ve donanım parçaları ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağladıktan sonra artık istediğimiz uygulamaları kurabiliriz. İşte bu kurduğumuz bir çok işimizi kolaylaştıran programa uygulama yazılımı denilmektedir. En bilindik uygulama yazılımlarından bir 10 tane örnek verecek olursak.

Uygulama Yazılım Örnekleri 10 Tane

 1. Google Chrome ( internette gezmemize yarar )
 2. Media player ( Müzik uygulamaları )
 3. Paint – Photoshop ( Resim uygulamaları )
 4. Opera ( Web Tarayıcısı )
 5. Winrar ( Sıkıştırma Programı )
 6. Total Securty 360 ( antivirüs )
 7. Adobe Acrobat Reader dc ( Pdf Okuyucu )
 8. Adobe Premiere ( Video Düzenleme
 9. Firefox ( Web tarayıcısı )
 10. Oyunlar
python-nedir-nasıl-kullanılır-ve-editörü-nasıl-kurulur
python-nedir-nasıl-kullanılır-ve-editörü-nasıl-kurulur

3- Programlama Dilleri

Aslında bu kategoriyi uygulama yazılımları kategorisine de alabiliriz. Fakat en gerekli olmazsa olmaz yazılımlardan biridir ve programlama dilleri işletim sistemleri ve uygulamaları yapmamıza yarayan yazılımlarıdır. Bir çok türü bulunmaktadır. Günümüz de en popülerleri ise;

Kullanım Haklarına Göre Yazılımların Sınıflandırılması ?

Ücretli ( Lisanslı ) Yazılım Nedir ?

Bir ücret karşılığı kullanım haklarına erişmemizi sağlayan yazılım türlerine verilen isimdir. En bilindik lisanslı uygulama windows işletim sistemidir. Bir kaç tane örnek verecek olursak.

 • Adobe Photoshop
 • Microsoft Office

Ücretsiz ( Lisanssız – Freeware ) Yazılım Nedir ?

Uygulamayı geliştiren kişilerin bir ücret talep etmediği ve sınırsız kullanmanıza imkan veren yazılımlardır. Ücretsiz olsa da iki türü bulunmaktadır.  Genelde karşılaşılanlardan biri tamamen hibe niteliğinde geliştirilen yazılımlardır. Bir diğeri ise ücretsiz denmesine rağmen reklamlar ile bir gelir elde etmeye çalışan yazılımlar. Bunların tamamı lisanssız yazılımlar türüne girmektedir. En bilindik lisanssız yazılımlardan bir kaç tanesini yazacak olursak.

 • Linux işletim sistemi türleri
 • Filezilla ( Ftp programı )
 • 7zip ( dosya sıkıştırma programı )

Geçici Kullanım ( Trial ) Yazılımlar Nedir ?

Geçici süreliğine kullanabileceğiniz ve bu sayede beğenmeniz durumunda lisansını satın almanız için firmalar tarafından sunulun yazılım türüdür. Genel olarak promosyon gibi düşünülebilir. Satış stratejisi olarak 7 – 15 gün kullanım ile lisans satmayı tercih eden bir çok uygulama bulunmaktadır.

Beta Yazılımlar Nedir ?

Geliştirilmekte olan yazılımın sorunlarını ve kullanıcı deneyimini keşfetme için dağıtılan sürümlere Beta sürüm isimi verilmektedir. İleri düzey kullanıcılara yapılmakta olan uygulamanın denetletilmesi sayesinde oluşacak aksaklıkların önceden tespiti için dağıtılan deneme sürümüdür.

Demo Yazılım Nedir ?

Lisans ücreti ile alabileceğiniz yazılımı denemeniz ve beğendiğiniz takdirde almaya karar vermeniz adına piyasaya sürülmüş yazılım türüne verilen isimdir. Demo sürümlerin özelliği yalnızca belirli özelliklerin açık olması ve yazılımı tanımanıza imkan vermesidir.

Kaynak Kodunun Paylaşımına Göre Yazılım Çeşitleri Nelerdir ?

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Linux işletim sistemleri ile daha çok adını duymaya başladığımız türdür. Bu tür uygulamaların kaynak kodları ( Programlama dili kodları ) açık olarak sunulur ve isteyen kullanıcılar bu kodlara müdahale edebilir. Bu konuda uzmansanız uygulamanın gelişimine katkı bile sunabilirsiniz. En bilindik türleri ise;

açık-kaynak-kodlu-linux-i̇şletim-sistemleri-nelerdir
açık-kaynak-kodlu-linux-i̇şletim-sistemleri-nelerdir

Kapalı Kaynak Kodlu Yazılımlar

Uygulamayı geliştirenler hariç kimsenin kodlarına erişmesine imkan tanımayan türdür. Kapalı kaynak kodlu uygulamaların tekeline bir son vermek adına açık kaynak kodlu yazılımlar ortaya çıkmıştır. En bilindik türleri ise ;

 • Windows 10 , 7
 • Microsoft Office
 • Winrar
 • Adobe Photosop
zararlı-yazılım-güvenlik-yazılımı-nedir
zararlı-yazılım-güvenlik-yazılımı-nedir

Kullanımına Göre Yazılım Türleri Nelerdir ?

Uygulama geliştiren yazılımcılar her zaman iyi niyetli olmayabiliyor. Bazı yazılımcılar bilgisayar ya da cep telefonlarınıza ya da dosyalarınıza zarar verebilecek yazılımlar da geliştirebiliyor. Ayrıca bu yazılımları durdurmak için geliştirilen uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlar hakkında bilgi verecek olursak.

Zararlı Yazılım Çeşitleri Nelerdir ?

Bilgisayarımızın ya da telefonumuzun çalışmasına zarar verebilen, dosyalarını bozan ya da evraklarımıza izinsiz erişmeye çalışan uygulamalara zararlı yazılımlar denilmektedir. Çeşitlerini verecek olursak.

 1. Virüsler
 2. Trojanlar ( Truva Atı )
 3. Solucanlar

Güvenlik Yazılım Çeşitleri Nelerdir ?

Yukarıda saydığımız zararlı yazılımları engellemek için geliştirilen uygulamalardır. Geçici olarak sadece bir zararlı uygulama için geliştirilenleri olduğu gibi Antivirüs gibi sürekli bilgisayarımızın güvenliğini sağlayan uygulamalar da bulunmaktadır.

Tabi sadece antivirüs uygulaması ile çözüm bulmanız yetersiz olabilir. Zararlı yazılımlardan korunmak için yapmanız gerekenler.

 • Lisanslı uygulamalar kullanmak.
 • Uygulamaları sürekli güncellemek.
 • Güvenlik duvarını kapatmamak.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi arıyorsanız wikipedia sitesini de inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazılım Nedir Kısaca ?

Bilgisayarın içerisinde bulunan tüm uygulamalara verilen isimdir.

Bilgisayarın Çalışmasını Sağlayan En Temel Yazılım Nedir ?

İşletim sistemi denilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu